Participants

  • Report of the Peace and Sport International Forum 2012
    Report of the Peace and Sport International Forum 2012

    Click on the picture to see the report

  • Passing the Flag Ceremony
    Passing the Flag Ceremony
    H.S.H. Prince Albert II of Monaco with the high dignitaries of the Russian entities
  • Sochi
    Sochi
    31 OCTOBER - 2 NOVEMBER
child_dove
presentation Presentation
spacer
programme Programme
spacer
info Practical information
spacer
info List of participants
spacer
photo_camera Photos
spacer
video_camera Videos

ombre


logo_pdf

puce Governments and Local Authorities
puce International Organizations
puce International Sport Confederations and Federations
puce International Olympic Commitee
puce National Olympic and Paralympic Committees
puce Athletes
puce Other Sport and Event Bodies
puce NGO
puce Academics - Institute
puce Business
puce Media

 

  • Governments and Local Authorities

Algeria
Ministry of Youth and Sports
H.E. Mr. Mohammed TAHMI, Minister
Mr. Sid-Ahmed SELMI, Under-Director
Mr. Azzeddine BRAHMI, Studies Officer

Austria
Austrian Federal Sport Organisation (BSO)
Mag. Barbara SPINDLER, Chief Executive Officer

Belarus
Ministry of Sports and Tourism
Mr. Aliaksandr DARONKA, Head of International Cooperation Department
Mr. Sergey NERED, Deputy Minister
Mr. Uladzimir NESTSIAROVICH, Press Secretary

Chad
National Funds for Sports Development
Mr. Mahamat ADOUM, Director General
Mr. Dina Yaya MAHAMAT, Director of Information and Training

Colombia
INDER Medellin
Gen. Juan Camilo QUINTERO, CEO of the Medellin Bid for the 2018 Youth Olympic Games CEO

Republic of Congo
Ministry of Youth and Sports
H.E. Mr. Léon Alfred OPIMBAT, Minister
Mr. Jean-Pierre LONGUET, Advisor to sports
Mr. Jean-Willy NGOLLO, Protocole Officer

Costa Rica
Ministry of Foreign Affairs
Amb. Sylvia POLL, Deputy Permanent Representative

Cyprus
Ministry of Education and Culrure
Mr. Chrysostomos HADJIVASILIOU, Chief Administrative Officer
Mr. Alexander KAIS, Administrative Officer

Iran
Ministry of Youth and Sports
H.E. Mr. Mohammad ABBASI, Minister
H.E. Mrs. Marzieh TEKEH AKBAR ABADI, Deputy Minister for Women Sports Affairs
H.E. Mr. Seyed Hadi HOSSEINI, Member of Parliament
The Hon. Mr. Bijan Nobaveh VATAN, Member of Parliament
Gen. Mandana RASSOULI, Director General
Gen. Mohammad JAFARIMALEK, Director General
Mr. Ali SOHRABZADEH FARD, Special Assistant
Ministry of Foreign Affairs
Mr. Saeed Adineh IOU, Delegate

Iran
Embassy to Russian Federation
H.E. Mr. Seyed Mahmoud Reza SAJJADI, Ambassador
Mr. Asghar VALIZADEH PILEHROUD, First Secretary
Dr. Mohammad Hassan MAHDIAN, Assistant to the Ambassador and Translator

Iraq
Ministry of Youth and Sports
H.E. Mr. Jasim Mohammed JAFFAR, Minister
Dr. Hasan Ali Kareem BENIHASAN, Minister Adviser For Sport Affairs
Mr. Ali Adnan Ismaeel ISMAEEL, Secretary
Mr. Suad Hamzah Kadhim ABBAS, Delegate
Embassy to Russian Federation
Mr. Hayder AZIZ, Third Secretary

Japan
Japan Sport Council
Mr. Makoto FUJIWARA, Senior Director
Ms. Ryoko KAWABE, Coordinator
Mr. Jun KUBOTA, Project Manager
Ms. Asami SAITO, Project Manager
Ms. Etsuko YAMADA, Project Manager

Kenya
Ministry of Youth Affairs and Sports
The Hon. Kabando WA KABANDO, Assistant Minister
Embassy to Russian Federation
H.E. Mr. Paul KURGAT, Ambassador

Macedonia
Office of the President of the Republic
H.E. Dr. Gjorge IVANOV, President of the Republic
H.E. Mrs. Maja IVANOVA, First Lady of the Republic
Mr. Ahmed KJAZIMI, State Councilor for Economic Issues
Mr. Ile MASALKOVSKI, Deputy Secretary General and Chief of Protocol
Mrs. Snezana JOVANOVSKA, PR officer
Mr. Aleksandar KOVACHESKI, Official Photographer
Mrs. Valentina APOSTOLOVA, Translator
Ms. Biljana ANASTASOVA KOSTIKJ, Journalist
Mr. Zoran ILIEVSKI, Cameraman
Mr. Nikola KRSTIKJ, Journalist
Mr. Pero MOMIROVSKI, Journalist
Embassy to Russian Federation
H.E. Mr. Ilija ISAJLOVSKI, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

Mauritania
Ministry of Culture, Youth and Sports
Mr. Mohamed Salem BOUKHREISS, Chargé de mission

Monaco
Prince's Palace
H.S.H. Prince ALBERT II of Monaco, Sovereign Prince
Lt. Col. Bruno PHILIPPONNAT, Chargé de Mission of H.S.H. Prince Albert II of Monaco
Mr. Gotcha AREVADZE, Guest

Monaco
Embassy to Germany
H.E. Mr. Claude GIORDAN, Ambassador
Embassy to the Russian Federation
H.E. Mr. Claude GIORDAN, Ambassador

Mongolia
Ministry of Culture, Sport and Tourism
H.E. Tumenjargal MAGADAI, Vice Minister
Dr. Jargalsaikhan DORJSUREN, Chairman, department of Physical Culture and Sport

Morocco
Ministry of Youth and Sports
H.E. Mohamed OUZZINE, Minister
Mrs. Asmaa SADAOUI, Advisor of the Minister

Namibia
Ministry of Youth, National Service, Sport and Culture
The Hon. Mr. Kazenambo KAZENAMBO, Minister
Mr. Benjamin NAOBEB, Vice Chairperson of Namibia Sports Commission
Mr. Irvine NDJAVERA, Chief Sport Officer
Mrs. Veronica KARIAZU, Personal Assistant to the Minister

Nigeria
Embassy of Nigeria to Russian Federation
H.E. Ekanem Assam ASSAM, Ambassador
Ms. Juliet OHAJINWA, Second Secretary
Lagos State Sports Council
Mr. Rashed Kunle OLUSEYE, Head of Delegate

Pakistan
Honorary Consulate to the Principality of Monaco
Ms. Namira SALIM, Honorary Consul

Palestine
Palestinian General Delegation to the United Kingdom
H.E. Mr. Manuel HASSASSIAN, Ambassador

Philippines
Department of Education, Culture and Sports
H.E. Mr. Armin LUISTRO, Department of Education Secretary

Republic of Korea
Korean National Assembly
Mr. Ji Man HONG, Member of the Korean National Assembly
Mr. Dong Yeol YEOM, Member of the Korean National Assembly
Mrs. Seung Hee YOU, Member of the Korean National Assembly
Mr. Kwan Suk YOUN, Member of the Korean National Assembly
Ministry of Culture, Sports and Tourism
Mr. Sunkyu BANG, Director General
Mr. Hwa Sung KANG, Delegate
Mr. Jungwon KANG, Director

Russian Federation
Government of Russia Federation
H.E. Mr. Dmitry KOZAK, Deputy Prime Minister of Russian Federation
Mr. Sergey BOVENKO, assistant of Deputy prime minister Russian Federation
Mr. Vasiliy BYKOV, assistant of Deputy prime minister Russian Federation
The State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation
H.E. Mr. Vasily SHESTAKOV, Duma Deputy
H.E. Ms. Rima BATALOVA, Duma Deputy
Mr. Igor ANANSKIKH, Chairman of the State Duma Committee on Physical Culture, Sport and Youth Affairs
Mr. Dmitry SVISCHEV, First Deputy Chairman of the State Duma Committee on Physical Culture, Sport and Youth Affairs
Mr. Sergey PODDUBNY, Member of the State Duma Committee on Physical Culture, Sport and Youth Affairs
Ms. Olesya BATALOVA, Assistant Deputy Batalova Rima
Ministry of Sports of Russia
H.E. Mr. Vitaliy MUTKO, Minister
Mr. Mikhail DREMOV, Adviser to the Minister of Sports in the Russian Federation
Mr. Victor BABKIN, Deputy Director of the development of physical culture and sports
Mr. Aleksandr CHEVNEK, specialist
Mr. Sergey DOTSENKO, specialist
Mr. Ilya FEDOSEEV, specialist
Mr. Egor GROMOV, specialist
Mr. Boris HUBAEV, specialist
Mr. Roman KARPENKO, specialist
Mr. Cyrill KRIZHANOVSKY, specialist
Mr. Grigoriy KULISHOV, specialist
Mr. Evgeniy KUZIN, specialist
Mr. Victor LASHKO, specialist
Mr. Denis PODZHAROV, specialist
Mr. Aleksandr ROZHELUK, specialist
Mr. Maksim SHEVCHENKO, specialist
Mr. Vitaliy SHOSHIN, specialist
Mr. Ivan TYRTYSHNY, specialist
Mr. Oleg ZHELUDKOV, specialist
Ministry of Foreign Affairs
H.E. Mr. Valery KUZMIN, Ambassador at large
Ministry of Interior
Mr. Alexander GOROVOY, First Deputy Minister of Internal Affairs
Mr. Marat KUCHUSHEV, assistant of First Deputy Minister of Internal Affairs
Mr. Vasiliy UMNOV, Head of the Department of the Interior in Sochi
Government of the Republic of North Ossetia-Alania
H.E. Mr. Rustem KELEHSAEV, Minister of Sport, Youth Policy and Physical Culture
H.E. Mr. Lazo KESAEV, Deputy Minister
Administration of District Krylovskiy of Krasnodar region
Ms. Nonna MARTYNENKO, Head of Department of Physical Education and Sports
Administration of Karachaevo-Cherkesskaya republic
Mr. Temrezov RASHID, Head of Karachaevo-Cherkesskaya republic
Administration of Krasnodar Region
Mr. Alexander TKACHEV, Governor of the Krasnodar region
Mr. Sergey AGRYCH, Main Specialist of Physical Education and Sports of administration Crimean region
Mr. Sergey ROMANOV, Head of Department of Physical Education and Sports ofKalinin district
Administration of Municipal Education of the Krymsk region
Mr. Vadim SVETLAKOV, Head of Department Physical Culture and Sport
Administration of Physical Culture, Sports and Tourism of the Tambov region
Mr. Michael BELOUSOV, Head of Department
Mr. Mihail BELOUSOV, Director
Administration of Physical Education and Sports of the Kirov region
H.E. Ms. Svetlana MEDVEDEVA, Head of Physical Education and Sports of the Kirov Region
Administration of Physical Education and Sports of the Krasnodar region
Mr. Sergey AGRYCH, leading specialist of Department of Physical Education and Sports of Krymskiy district
Mrs. Evgeny ANISIMOV, Head of Department of Physical Education and Sports of Timashevsky district
Mr. Yuri ARKHIPOV, Head of Department of Physical Education and Sports of Belorechensky district
Mr. Ruslan DAVLETUKAEV, Head of Department of Physical Education and Sports of Gelenzhik city
Mr. Nikolay DOLUDA, Deputy of Gouvernor of Krasnodar region
Mr. Vyacheslav EREMIN, Head of Department of Physical Education and Sports of Kurganinsky district
Ms. Natalia GULIY, Head of Department of Physical Education and Sports of Vyselkovsky district
Mr. Igor GUREEV, Head of Department of Physical Education and Sports of Armavir city
Mr. Sergey KARAPISCHENKO, Head of Department of Physical Education and Sports of Kuschevsky district
Mr. Victor KHLEBNIKOV, Head of Department of Physical Education and Sports of Abinsky district
Mr. Sergey KOSTENKO, Head of Department of Physical Education and Sports of Novorossiysk city
Mr. Ivan KURATOV, Head of Department of Physical Education and Sports of Korenovsky district
Mr. Valery KURILO, Head of Department of Physical Education and Sports of Scherbinovsky district
Mr. Andrey LARICHEV, Assistant of Deputy Governor
Mr. Andrey LUKYANENKO, Head of Department of Physical Education and Sports of Eiskiy district
Mr. Victor MIROSCHNICHENKO, Head of Department of Physical Education and Sports of Labinsky district
Mr. Nikogos MKRTCHAN, Head of Department of Physical Education and Sports of Kavkazsky district
Mr. Alexey NIKANDROV, Head of Department of Physical Education and Sports of Mostovsky District
Mr. Roman NOSACH, Head of Department of Physical Education and Sports of Dinskoy district
Mr. Vasily NOVOSELTSEV, Head of Department of Physical Education and Sports of Goryachy Kluch city
Ms. Nadezhda PLATONOVA, Head of Department of Primorsko-Akhtarsky district
Mr. Yuri PODKIDYSHEV, Head of Department of Physical Education and Sports of Leningradsky district
Mr. Alexander POPOV, Head of Department of Physical Education and Sports of Tbilissky district
Mr. Alexey POZDNYAKOV, Head of Department of Physical Education and Sports of Beloglinsky district
Mr. Alexander PRISCHEPA, Head of Department of Physical Education and Sports of Slavyansky district
Mr. Victor PTYTSIN, Head of Department of Physical Education and Sports of Tikhoretsky district
Ms. Svetlana REMIZOVA, Head of Department of Physical Education and Sports of Ust-Labinskiy district
Mr. Sergey ROMANOV, Head of Department of Physical Education and Sports of Kalininskiy district
Mr. Anatoly RUSIN, Head of Department of Physical Education and Sports of Brukhovetsky district
Mr. Stanislav SHEPOVALOV, Head of Department of Physical Education and Sports of Uspenskiy district
Mr. Andrey SKILKOV, Head of Department of Physical Education and Sports of Anapa city
Mr. Vitaly SPITSYN, Head of Department of Physical Education and Sports of Apsheronsky district
Mr. Denis TERNIKOV, Head of Department of Physical Education and Sports of Novokubanskiy district
Mr. Alexey TKACHENKO, Head of Department of Physical Education and Sports of Gulkevichskiy district
Ms. Svetlana TROFIMOVA, Head of Department of Physical Education and Sports of Tuapsinsky district
Mr. Yuri VLASENKO, Head of Department of Physical Education and Sports of Krasnoarmeyskiy district
Administration of the Head of the Komi Republic and the Government of the Republic Komi
Mr. Vitaly STAKHANOV, Deputy Head of the Republic Komi
Administration of the President of the Russian Federation
Dr. Alexey KULAKOVSKY, Deputy Head of the Directorate President for Support of the State Council
Administration of Tomsk region
Mr. Vladimir ZHIDKIH, Deputy Governor for Domestic Policy
Administration Yashkulsky OWS Republic Kalmykia
Mr. Telman KHAGLYSHEV, Head of Administration
Agency for Physical Culture and Sportsof the Republic Komi
Mr. Nikolay GORDEEV, Head of Agency for Physical Culture and Sports of Republic Komi
Commitee on Physical Culture and Sport of the Republic Adygea
Mr. Murat HASANOV, Chairman of the Committee
Committee for Physical Culture and Sports
Mr. Yuri AVDEEV, Chairman of Committee
Committee for Physical Culture and Sports municipality education Starominskiy district
Mr. Sergey KOSTYRKO, Head of Committee for Physical Culture and Sports of Starominskiy district
Committee for Physical Culture and Sports of the Kostroma region
Mr. Evgeny ALEKSEEV, Acting Chairman
Committee for Physical Culture and Sports of the Ryazan region
Mr. Pavel GAMZIN, Deputy Chairman of the Committee
Committee for Physical Culture and Sports of Tver Region
Mr. Vladislav PAVLOV, Director
Committee for Physical Culture Sports and youth Policy of Tula region
Mr. Sergey VASCHUK, Deputy Chairman of the Committee
Committee for Physical Culture, Sports and municipality educationOtradnoe district
Mr. Arsen OKROEV, Head of Committee for Physical Culture, Sports and municipality education Otradnoe district
Committee for Physical Culture, Sports and municipality educ. of Seversky district of Krasnodar region
Mr. Valery CHERNYSH, Head of Committee for Physical Culture, Sports and municipality educ. of Seversky district
Committee on Physical Culture, Sport and Tourism of the Penza Area
Mr. Artur PANTELEEV, Temporary acting Chairman of the Committee
Committee on Physical Culture, Sports and Tourism of the Leningrad Region
Mr. Sergey VAZHENIN, Chairman of Committee
Committee on Sports, Government of Khabarovsky Krai
Mr. Dmitry CHIKUNOV, Vice-Chairman
Council of Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation
Ms. Svetlana ZHUROVA, Member of the Federation Council
Department of Culture Sochi Administration
Mr. Vladimir MISHARIN, General Director of the Sochi Philharmonic concert association
Department of Physical Culture and Sports of Khanty - Mansiysk autonomus region - UGRA
Mr. Igor KRUTKO, Deputy Director - Head of government policy in sphere of physical culture and sports
Department of Physical Culture and Sports of the Belgorod region
Mr. Oleg SERDUKOV, Head of Department
Department of Physical Culture and Sports of the Voronezh Region
Mr. Vladimir KADURIN, Head of Department
Mr. Andrey ZENIN, Director of specialized Junior School of Olympic Reserve
Department of Physical Culture, Sports and Tourism of the Lipetsk region
Mr. Vladimir DEMENTYEV, Head of the Department
Department of Physical Education and Sport in Moscow
Mr. Alexey VOROBYOV, Head of the Department of Physical Education and Sport in Moscow
Department of Physical Education and Sports of municipality of Novopokrovskiy district
Mr. Nikolay POBUTA, Head of Department of Physical Educ. and Sports of municipality of Novopokrovskiy district
Department of Physical Education and Sports of the municipal entity Krasnodar city
Mr. Andrey BRIZHAK, Head of Physical Education and Sports of the municipal entity Krasnodar city
Ms. Svetlana MAMONOVA, Deputy Head of Physical Education and Sports of the municipal entity Krasnodar city
Department of Physical Education and Sports of the Novosibirsk region
Mr. Vyacheslav BRATSEV, Head of Department
Department of Physical Education and Sports of the Ulyanovsk region
Mr. Vladimir LAZAREV, Director
Department of Sport and Youth Policy of the Tyumen region
Mrs. Luiza NOSKOVA, Deputy Director
Federal Medical and Biological Agency
H.E. Ms. Julia MIROSHNIKOVA, Head of the Department organization of sports medicine
Mr. Vladimir UYBA, Head of FMBA of Russia
Government of Chukotka Autonomous Region
Mr. Roman KOPIN, Governor
Ms. Irina RYABUKHINA, Chairman of the Committee for Sports and Tourism
Government of republic Saha (Yakutia)
Mr. Dmitry GLUSHKO, Vice President
Mr. Alexey SOKOLOV, Chief Specialist of the Directorate of International Sports Games "Children of Asia"
Government of Ryazan Region
Mr. Sergey FILIMONOV, First Deputy Chairman of the Government of Ryazan Region
Government of Vologda region
Mr. Oleg KUVSHINNIKOV, Governor of Vologda Region
Mr. Oleg KISLITSIN, Assistant of the Governor of the Vologda region
Main Administration of Sports of the Smolensk region
Mr. Eduard ZAENCHKOVSKY, Director
Minister of Sport and Tourism of the Astrakhan region
Mr. Dementev OLEG, Minister
Ministry of Physical Culture and Sports of the Krasnodar region
H.E. Mrs. Ludmila CHERNOVA, Minister
Mr. Vadim PERMYAKOV, Deputy Minister of Physical Education and Sports of the Krasnodar Territory
Ministry of Physical Culture and Sports of the Republic of Ingushetia
Mr. Akhmed KOTIEV, Minister
Ministry of Physical Culture and Sports of the Stavropolsky region
Mr. Alexander GREBENUK, Minister
Ministry of physical culture, sport and the tourismof Karachay-Cherkessia Republic
H.E. Mr. Murat LAIPANOV, Minister
Ministry of Physical Culture, Sports and Tourism of the Chelyabinsk region
H.E. Mr. Yuri SEREBRENNIKOV, Minister
Mr. Leonid ODER, First Deputy of Minister
Ministry of Physical Culture, Sports, Tourism and work with youth for Moscow region
H.E. Mr. Amir GALLYAMOV, Minister
Ms. Tatiana TANAEVA, Adviser of the Minister
Ministry of Sport and Tourism of the Astrakhan region
Mr. Evgeny APOSTOLOV, First Deputy Minister
Ministry of Sport and Tourism of the Krasnodar region
Mr. Lubov ALKHUTOVA, Deputy Head of the Department of Development Summer Sports
Mrs. Irina KORSIKOVA-SLONOVA, Head of Development of mass physical culture
Mr. Vyacheslav NIKITIN, Head of the Department for Cooperation with municipalities and the Ministry
Mr. Yuri SUROVETS, Deputy Head of the Department for Cooperation with municipalities and the Ministry
Ministry of sport and Tourism of the republic Khakasia
Mr. Victor STRUKOV, Deputy Minister
Ministry of Sport and Tourism of the Volgograd region
Mr. Eduard EGOROV, Deputy Minister
Mr. Vitaly GNIDENKO, Deputy Minister
Ministry of Sport and Youth Policy of the Nizhny Novgorod region
Mr. Nikolay KRUGLOV, Deputy Minister of Sport and Youth Policy
Ministry of Sport, Tourism and Youth Policy of the Kaluga region
H.E. Mr. Alexey LOGINOV, Minister
Ministry of Sport, Tourism and Youth Policy of the Krasnoyarsk region
H.E. Mr. Sergey ALEKSEEV, Minister
Ministry of Sport, Tourism and Youth Policy of the Republic Kalmykia
H.E. Mr. Alexey PAHALENKO, Minister
Ministry of Sport, Tourism and Youth Policy of the Sakhalin Region
H.E. Mr. Magomed MAGOMEDOV, Minister
Ministry of Sports and Tourism of the Republic of Khakassia
Mr. Valery DENSCHIKOV, Minister
Ministry of Sports of Kamchatsky region
Mr. Andrey IVANOV, Acting Sports Minister of Kamchatka
Ministry of Sports Samara region
H.E. Mr. Dmitry SHLYAKHTIN, Minister
Ministry of Transport of Russian Federation
Mr. Nikolay ASAUL, Deputy Minister
Ministry of youth affairs, sports and tourism of the Republic of Tatarstan
H.E. Mr. Rafis BURGANOV, Minister
Ministry of Youth Policy, Sport and Tourism
Ms. Nailya BRILENOK, Minister
Ministry of Youth, Physical Culture, Sports and Tourism of the Republic of Karelia
H.E. Mr. Alexander VORONOV, Minister
Ministry of Youth, Sport and Physical Education of the Omsk region
H.E. Mr. Vladimir SARAEV, Minister
Mr. Konstantin PODBELSKY, Acting as Minister
Regional public organization "The Olympic Council of Ulyanovsk Region"
Mr. Nazir SHAMSUTDINOV, President
Mr. Sergey SEDYSHEV, Advisor to the Governor of the Ulyanovsk region on Sport
Regional state budgetary establishment "Khabarovsk Regional Center of Sports"
Mr. Victor BELOBORODOV, Director
Mr. Alexey STARODUBTSEV, Instructor Methodist
Republican Agency for Physical Culture and Sports of the Republic Buryatia
Mr. Alexey ALEKSEEV, Consultant of finace and logistical support
Russian Olympic Commitee
Mr. Akhmed BILALOV, Vice President
Mrs. Ekaterina ZHUKOVA, Spouse of president Russian Olympic Committee
Saratov Regional Center for Sports Training
Ms. Alena ELISEEVA, Deputy Director
Sochi City Administration
Dr. Anatoly PAKHOMOV, Mayor
Mr. Anatoly RYKOV, First Deputy Mayor of Sochi
Ms. Anna DROBINA, Deputy Mayor of Sochi city
Mr. Alexander KARANDIN, Deputy Mayor of Sochi
Mr. Oleg YASUK, Deputy Mayor of Sochi
Ms. Irina ROMANETS, Deputy Head of the Administration
Mrs. Ruzanna BARSEGYAN, Head of Culture Department
Mr. Dmitry LAZAREV, Head of Sports Department
Mr. Ravil AKHMETOV, Specialist of Protocol
Mr. Pavel BOVKALO, assistant of Mayor Sochi
Mr. Roman BUIYUKLYAN, assistant of Mayor Sochi
Ms. Leyla GANDOLOEVA, Director of the Department of Economics and Forecasting of Sochi Administration
Ms. Irina GORBACHEVA, deputy chief
Ms. Nelli ILYK, Deputy Head of the Adler district
Mr. Armen KHACHATRYAN, Specialist ofthe Department for the preparation of the Sochi 2014 Olympic Games
Ms. Ekaterina MARKINA, Specialist ofthe Department for the preparation of the Sochi 2014 Olympic Games
Mr. Eduard MERLEY, Deputy Head of International Relations
Ms. Svetlana MOSKVICHEVA, Deputy Director of the Dpt. of Economics and Forecasting of Sochi Administration
Ms. Margarita PETROSYAN, head of department for the preparation of theSochi 2014 Olympic Games
Mr. Sergey PILOSYAN, Deputy Director of the Department for the preparation of the Sochi 2014 Olympic Games
Ms. Anastasia SCHERBAKOVA, Specialist of International relations Department
Ms. Anastasia SMAGLYK, Specialist
Mr. Andrey TERESCHENKO, Head of Protocol
Mr. Timofey TREPILCHENKO, assistant of Mayor Sochi
Mrs. Irina YURKIV, Specialist of Protocol
Mr. Alexander ZHIGALKO, The head of intracity Adler district of Sochi
Ms. Anastasia AKHTYRSKAYA, Deputy. Director DFKS
Mr. Oleg AKULOV, Head of Department of Physical Education and Sports Administration Adler district
Ms. Maria AMERIKOVA, Deputy Head of Youth Policy
Ms. Tatiana ANDREEVA, department head
Mr. Albert APAGUNIN, Director MOBY DOD CYSS N5
Ms. Natalia ASEEVA, leading Specialist
Mr. Bladimir BATURIN, Head of DFKS
Mr. Gennadiy BOBRITSKIY, department head Specialist of the Social Policy
Ms. Kseniya BURIYAN, Director MOBY DOD CYSS N10
Mr. Evgeny CHIZH, Leading specialist DFKS
Ms. Evelina EKSUZYAN, Deputy Head
Mr. Uriy GLAZKOV, Director MOBY DOD CYSS N2
Sochi City Administration
Ms. Natalia GONCHAROVA, The director of "Creative and methodical center" management culture
Ms. Elena GUSEVA, Deputy Head of Administration Khosta district
Ms. Nelli ILUK, Deputy Head of Administration of the Adler district
Ms. Ekaterina IVANOVA, Head of DFKS
Ms. Svetlana KIRICHENKO, Deputy Head of Administration Lazarevsky district
Ms. Anna KOSYAN, Deputy Head
Ms. Lidia LOBANOVA, Deputy Head of Administration of the Central District
Mr. Aleksandr MEDELAN, Director MOBY DOD CYSS N1
Ms. Olga MEDVEDEVA, Head of Department
Ms. Galina MEZENTSEVA, Deputy. Director DFKS
Mr. Eduard MIKHAILENKO, Chief Specialist of the Social Policy
Mr. Igor NIKITIN, director
Ms. Anastasia NOVOKORPUSOVA, Leading specialist DFKS
Ms. Galina PUSHKAR, Acting Head of the Social Policy Sochi Administration
Mr. Aleksandr REZNICHENKO, Director MOBY DOD CYSS N8
Mr. Albert SHARKOV, Director MOBY DOD CYSS N4
Mr. Maksim SHEVCHENKO, Chief specialist DFKS
Ms. Aleksandra STUPKO, Leading specialist DFKS
Mr. Rashid TU, Director MOBY DOD CYSS N6
Ms. Gayane VARELDZHAN, Leading specialist DFKS
Mr. Byacheslav VASILEV, Director MOBY DOD CYSS N7
Ms. Tatiana VEZIRENKO, department head
State budgetaryInstitution the Leningrad region "Olympic Training Center in winter sports"
Mr. Igor KAZMIN, Director
State Corporation on Construction of Olympic Venues and Development of Sochi as a mountain resort
Mr. Sergey GAPLIKOV, President
State institution of Leningrad region "Centre of Sports training teams of Leningrad region"
Mr. Yuri SUVOROV, Director
The administration of the municipal district "Kortkerossky" in the Republic Komi
Mr. Alexander ARTEEV, Executive Director of the regional public organization "Union of the Rep. of Komi Biathlon"
The Department of Youth Policy, Physical Culture and Sport of the Tomsk region
Mr. Maxim MAXIMOV, Director
The Government of the Republic of Kalmykia
H.E. Mrs. Lyudmila IVANOVA, Prime Minister of the Republic of Kalmykia
Mr. Nikolay BOLDYREV, Assistant of Prime Minister
The Government of the Saratov region
Mr. Andrey ROSSOSHANSKY, Deputy Prime Minister
The Legislative Assembly of Omsk Region
Mr. Alexander MAKAROV, Member of the Legislative Assembly of Omsk Region
The Moscow City Government
Mr. Alexander GORBENKO, Deputy Mayor of the Moscow for media, inter-regional cooperation, sport and tourism
Mr. Dmitry SINUKOV, Assistant of Deputy Mayor A. Gorbenko
The State Committee of the Pskov region for Physical Culture and Sports
Mr. Alexey ORLOV, Vice-Chairman
Tyumen Regional Duma
Mr. Evgeny MAKARENKO, Curator of the regional party project of the "Sochi - 2014" party "UNITED RUSSIA"

South Africa
Embassy to Belarus
Ms. Zaida DINAULLY, Head of Office

Sri Lanka
Ministry of Sports
Prof. Arjuna Priyadarsin DE SILVA, Head of Institute of Sports Medicine
Air Vice Marshal (Rtd) Elmo PERERA, Coordinating Secretary
Mr. Anura M JAYAWICKRAMA, Secretary

Switzerland
Embassy to Russian Federation
Mrs. Christine HONEGGER, First Secretary

Thailand
Government House
H.E. Mr. Chumpol SILAPA-ARCHA, Deputy Prime Minister
Ministry of Tourism and Sports
H.E. Mr. Chumpol SILAPA-ARCHA, Minister
Mr. Prakit PIRIYAKIEW, Deputy Governor
Mr. UrairatanaNAOTHAWORN , Director of International Affairs
Ms. Taninoot NGOURUNGSI, Secretary for Deputy Prime Minister and Minister of Tourism and sports
Dr. Suwat SIDTHILAW, Permanent Secretary
Mr. Apiwut PANSUWAN, Officer
Mr. Atchart YONGTAWEE, Secretary for Permanent Secretary
Mr. Pasakorn SUPANNAPAN, Director of Moscow Office
Mr. Konstantin KINEL, Marketing Manager of Moscow Office
Ms. Bussakhon PIUWKLIANG, Secretary for Director of Moscow Office
Mr. Narin TIJAYANG, Assistant Director of Moscow Office
Ms. SukunalyaSINGHAPHAN, International Affairs Officer

Timor Leste
Office of the President
Mr. Michael STONE, General Manager Creative Activities Unit

Ukraine
State Service for Youth and Sports
Mr. Sergey GLUSCHENKO, First Deputy Chairman State service for youth and sports

United Arab Emirates
Dubai Sports Council
Mr. Khalid BIN ZAYED, Vice-Chairman, Higher Organizing Committee, Peace & Sports 2013
Mr. Rashid AL KAMALI, Director Marketing & Promotion

Zambia
Ministry of Labor, Sports, Youth and Gender
H.E. Mr. Chishimba KAMBWILI, Minister
Government Officer Catherine I MUFALO, Administrative Officer
Government Officer Thandeka Grace SOKO, Senior Sports Development Officer
 
  • International Organizations

CONFEJES - Conference of Ministers of Youth and Sports in French-Speaking Countries
Mr. Yao François ALLA, Programs Director

Council of Europe
H.E. Mrs. Snezana SAMARDZIC MARKOVIC, Director General of Democracy

UNDP - United Nations Development Program
Mr. Moctar SOW, Deputy National Director+A645

UNOSDP - United Nations Office on Sport for Development and Peace
Mr. Wilfried LEMKE, Under-Secretary-General - Special Adviser to the SG on Sport for Development and Peace
                                      Peace and Sport Ambassador
  • International Olympic Committee 

H.S.H. Prince ALBERT II, Member, Monaco

Ms. Anita L. DEFRANTZ, Member, USA

Dr. Ching-Kuo WU, Executive Board Member, Chinese Taipei, ROC

Dr. Thomas BACH, Vice President, Germany

Dr. René FASEL, Executive Board Member, Switzerland

Prof. Ugur ERDENER, Member, Turkey

H.E. Mr. Habib MACKI, Member, Oman
  • International Sports Confederations and Federations

AIBA - Association Internationale de Boxe
Dr. Ching-Kuo WU, President

AIOWF - Association of the International Olympic Winter Sports Federations
Dr. René FASEL, President

CIPS - Confédération Internationale de la Pêche Sportive
Mr. Ferenc SZALAY, Vice President

European Karate Federation
Mr. Antonio ESPINOS ORTUETA, President

FIAS - Fédération Internationale Amateur de Sambo
H.E. Mr. Vasily SHESTAKOV, President
Mr. Fedor EMELIANENKO, Member

FIBA - Fédération Internationale de Basketball
Mr. Sergey CHERNOV, Central Board Member

FIDE - Fédération Internationale des Echecs
Mr. Alexey ORLOV, Advisor to the President

FIE - Fédération Internationale d'Escrime
Mr. Alisher USMANOV, President
Mr. Timur KHALDAROV, Assistant of the President
Mr. Nikolay KRYLOV, Assistant of the President
Mr. Vasily NEKHOROSHKOV, Assistant of the President

FIFA - Fédération Internationale de Football Association
Mr. Walter GAGG, Director
Ms. Honey THALJIEH, Trainee - Member Associations and Development Department

FISA - Fédération Internationale des Sociétés d'Aviron
Ms. Anita L. DEFRANTZ, Vice President

FITA - International Archery Federation
Prof. Ugur ERDENER, President

IFAF - International Federation of American Football
Dr. Elesa ZEHNDORFER, Vice President

IFI - International Federation Icestocksport
Mr. Manfred SCHAEFER, President

IFSC - International Federation of Sport Climbing
Dr. Paola Virginia GIGLIOTTI, Honorary Member in charge of Human and Social Programs

IIHF - International Ice Hockey Federation
Dr. René FASEL, President
Ms. Kristina KOCH, Assistant

IJF - International Judo Federation
Mr. Jan Eirik SCHIOTZ, Head Director Judo for Peace Commission
Mr. Nicolas MESSNER, Media and Communication Director

IFDS - International Association For Disabled Sailing
Mr. Wilfried KLEIN, Vice President

IPC - International Paralympic Committee
Mrs. Sylvana MESTRE, Chairperson in IPC Alpin skiing Chairman

ITTF - International Table Tennis Federation
Mr. Leandro OLVECH, Deputy Executive Director - Development

IWWF - International Waterski & Wakeboard Federation
Mr. Kuno RITSCHARD, President

SportAccord
Mr. Vincent GAILLARD, General Director
Ms. Sarah LACARRIÈRE, Researcher Fellow

UIPM - Union Internationale de Pentathlon Moderne
Mr. Joel BOUZOU, Vice President

WCF - World Curling Federation
Mrs. Kate CAITHNESS, President
Mr. Colin GRAHAMSLAW, Secretary General

WKF - World Karate Federation
Mr. Antonio ESPINOS ORTUETA, President

WKF - World Kabaddi Federation
Gen. Vijay PAL, Chairman Tournament Committee
Gen. Gurmeet SINGH, Chairman Public Relation Committee

WTF - World Taekwondo Federation
Dr. Ayer JEAN-MARIE, Secretary General
 
  • National Olympic Committees

Afghanistan
Maj. Gen. Mohammad ZAHIR AGHBAR, President
Mr. Ehsan AGHBAR, National Security Council
Mr. Ahsanullah ZAHIR, Translator

France
Mr. Denis MASSEGLIA, President

Germany
Dr. Thomas BACH, President

Guatemala
Engr. Sergio VARGAS DAETZ, Consultant

Japan
Mr. Masato MIZUNO, Vice President
Mrs. Reiko CHINEN, International Human Resources Development Program Assistant Director

Mali
Mr. Habib SISSOKO, Inspecteur des Douanes
Mr. Moctar SOW, Consultant

Monaco
H.S.H. Prince ALBERT II of Monaco, President

Mongolia
Mr. Nyamdelger GUNSENKHORLOO, Member

Oman
H.E. Mr. Habib MACKI, President

Qatar
Mr. Mubarak ALKAABI, Head of The Agreements Unit
Mr. Faisal Saleh R. AL-MANSOORI, Director of Public Relations and Marketing Department

Republic of Korea
Mr. Pil Sun PARK, Executive Director
Ms. Yeon Ji KIM, Manager of International Cooperation

Russian Federation
H.E. Mr. Alexander ZHUKOV, President
H.E. Mrs. Elena ANIKINA, Head of the Directorate for International Cooperation
Ms. Maria KISELEVA, Press Secretary of the President

Serbia
Mr. Damir STAJNER, Executive Manager

Spain
Dr. Theresa ZABELL LUCAS, 1st Vice President
Dr. Maria Daniela DE ROSA, Consultant

Turkey
Prof. Ugur ERDENER, President
Mr. Türker ARSLAN, First Vice President

Uganda
H.E. Mr. William Frederick BLICK, President

USA
Mr. Christopher SULLIVAN, Chief Bid Officer
 
  • Athletes

Capt. Fareed A. LAFTA, Extreme sports, Iraq, Peace and Sport Champion for Peace

Mr. Islam Beka ALBIEV, Wrestling, Russian Federation

Mr. Samir AZZIMANI, Ski, Morocco

Mr. Benjamin BOUKPETI, Kayak, Togo, Peace and Sport Champion for Peace

Mrs. Oksana CHUSOVITINA, Gymnastic, Germany

Ms. Charmaine CROOKS, Athletics, Canada, Peace and Sport Champion for Peace

Dr. Rania Amro ELWANI, Swimming, Egypt, Peace and Sport Champion for Peace

Mr. Fedor EMELIANENKO, Sambo for MMA, Russian Federation, Peace and Sport Champion for Peace

Ms. Yelena ISINBAEVA, Pole-vaulting, Russian Federation, Peace and Sport Champion for Peace

Mr. Peter KARLSSON, Table Tennis, Sweden, Peace and Sport Champion for Peace

Mr. Alan KHUGAEV, Wrestling, Russian Federation

Ms. Yeon Ji KIM, Taekwondo , Republic of Korea

Mrs. Alexandra KOSTENIUK, Chess, Russian Federation, Peace and Sport Champion for Peace

Amb. Dr. Tegla LOROUPE, Athletics, Kenya, Peace and Sport Champion for Peace

Mr. Nazir MANKIEV, Wrestling, Russian Federation

Mr. Steve MESLER, Bobsleigh, USA

Mr. Predrag PASIC, Football, Bosnia and Herzegovina

Amb. Sylvia POLL, Swimming, Costa Rica, Peace and Sport Champion for Peace

Mr. John Chukwudi UTAKA, Football, Nigeria

Mr. Gregory VALLARINO, Ju-jitsu, Uruguay, Peace and Sport Champion for Peace

Mr. Chris WADDELL, Paralympic Skier, USA, Peace and Sport Champion for Peace

Ms. Svetlana ZHUROVA, Speed Skater, Russian Federation
 
  • Other Sport and Event Bodies

Bobsleigh Federation of Russia
H.E. Mr. George BEDZHAMOV, President

Estonian Olympians Association
Mr. Juri TAMM, President

Federation of Greco-Roman fight of Republic Kalmykia
Mr. Alexander OCHIROV, Chairman of the Board of Trustees

Federation of jumping ski jumping and Nordic combined Russia
Mr. Alexander UVAROV, President

Football Federation of Macedonia
Prof. Ivan ANASTASOVSKI, Member

ICSS - International Centre for Sport Security
Dr. Shaun MCCARTHY, Director Research

ISOH - International Society of Olympic Historians
Mr. David WALLECHINSKY, President

Local Organising Committee UEFA 2012 in Poland
Ms. Kamila CZERWINSKA, Volunteer Manager EURO 2012

London 2012 Olympic and Paralympic Games Organizing Committee
Mr. Nicholas FULLER, Head of Education
Mr. Sherwood PHIL, Head of Volunteering & Workforce Training
Mrs. Kathryn MCCOLL, Education Manager

Palestinian Football Association
Ms. Honey THALJIEH, Member of the Women’s Football Committee

Pau Gasol, Spain
Mr. Agusti GASOL, Representative

RUMA - Russian Union of Martial Arts
H.E. Mr. Ruslan TSALIKOV, Executive Director - North Ossetiya Branch
Mr. Ramil GABBASOV, First Deputy Executive Director
Dr. Olga PAZYNA, Advisor to the Executive Director
Dr. Pavel ZHURAVLEV, Acting Director

Russian public organization "Union of Russian Skating"
Ms. Chupina OLGA, General Secretary

Russian Student Sports Union
Prof. Oleg MATYTSIN, President

Russian Wrestling Federation
Mr. Michael MAMIASHVILI, President
Mr. Georgy BRUSOV, First Deputy of President
Mr. Islam Beka ALBIEV, winner of Olimpic games in Greco-Roman wrestling
Mr. Alan KHUGAEV, winner of Olimpic games in Greco-Roman wrestling
Mr. Nazir MANKIEV, winner of Olimpic games in Greco-Roman wrestling
Mr. Gogi COGUASHVILI, Head coach of the Russian national team in Greco-Roman wrestling

Saratov Regional Federation of Traditional Shotokan Karate-do
Mr. Oleg BRILENOK, President

Ski Racing Federation of Russia
Ms. Elena VYALBE, President

Sochi 2014 Olympic and Paralympic Games Organizing Committee
H.E. Mr. Dmitry CHERNYSHENKO, President
H.E. Ms. Tatiana DOBROKHVALOVA, Senior Vice-President
H.E. Ms. Alexandra KOSTERINA, Vice President
Mr. Denis SEKACHEV, Executive Vice-President
Mr. Pavel POPOV, Head of Event Support Division, Protocol Department
Mr. Dmitry BONDARENKO, Manager of Communication Department
Ms. Kristina EKZARYAN, Manager of Volunteers Department
Ms. Nellya GUDANTSEVA, Manager of Volunteers Department
Mr. Anton TREGUB, Manager of Communication Department
Ms. Olga MAKAROVA, Protocol Manager
Mr. Alexey SANCHENKO, Assistant to the President Mr. Chernyshenko

Taekwondo Union Russia
Mr. Anatoly TEREKHOV, Council member of the World Taekwondo Federation

WOA - World Olympians Association
H.S.H. Prince A893ALBERT II of Monaco, Patron
Mr. Joel BOUZOU, President
 
  • NGO - Associations

Aainball Association, Morocco
Prof. Mohamed HAMANE, President

Action play for peace and sport, India
Dr. Anthony FERNANDES, Chairman
Gen. Harvinder SINGH, Director of the project

Amadonsa, France
Mr. Benjamin BOUKPETI, Co-Founder

Asociacion Play and Train, Spain
Mrs. Sylvana MESTRE, Chief Executive Officer
Ms. Mariona MASDEMONT, Project Manager

China World Peace Foundation, P. R. China
Dr. Ruo Hong LI, Chairman
Mr. Lin WU, Vice Secretary General
Ms. Ke Jian XIAO, Director of International Department
Mr. Feng XIAOMU, Senior Manager

Classroom Champions, USA
Mr. Steve MESLER, Founder/Executive Director
Ms. Lisa MONARSKI, Member - Board of Directors

ESMI - Entente Sportive Marocaine International, France
Mr. Samir AZZIMANI, President

Fundación Realmadrid, Spain
Ms. Rosa RONCAL, International Area Coordiantor

Global Athlete Village, USA
Mrs. Stephanie SMITH, CEO

i-ACT (interactive-activism), USA
Mr. Gabriel STAURING, Director

International Peace Sports Federation, Republic of Korea
Ms. Lisa WITTER, Program Manager

John Utaka Foundation, United Kingdom
Mr. John Chukwudi UTAKA, Founder
Mr. Usman CHATA, Manager
Mr. Sunday BANKOLE, Goodwill Ambassador
Ms. Olaronke Oluwaseun APAMPA, PR Manager

La Générale de la Femme Congolaise "GEFCO", D. R. Congo
Mrs. Brigitte KINKUFI PIDIPIO, President
Ms. Cynthia BOKOTA BASSAMBA, Secretary

Nigeria Baseball and Softball Association, Nigeria
Mr. Kehinde Adedeji LANIYAN, Secretary General
Mr. Magnus Ndidi IKE, Member - Lagos State Chapter

No Power to Drugs Foundation, Germany
Mr. Andreas ABOLD, CEO

One Revolution, USA
Mr. Chris WADDELL, Founder

Open Society Foundation, United Kingdom
Ms. Minna JARVENPAA, Director of International Advocacy

Pan American Surf Association, USA
Mrs. Maile AGUERRE, President

Right To Play, Canada
Mrs. Laura CURRIE RYDER, Global Director, Marketing and Communications

SALT (Sports and Leadership Training) Academy, Cambodia
Gen. Schweingruber SAMUEL, Founder and Director

Sino-American Friendship Association, USA
Ms. Li LI, Executive Vice President

Skillshare/Coaching for Hope, United Kingdom
Mr. Norman BROOK, Regional Manager - Southern Africa

Sport Club BETACLUB, Bosnia and Herzegovina
Mr. Predrag PASIC, Director

The Jerusalem Suburbs Community Center, Israel
Mr. Colin HAMES, Director

United Through Sport, United Kingdom
Mr. Richard BENNETT, Founder & Director Bhubesi Pride initiative

Youth Icons Ghana, Ghana
Mr. Nana Yaw OSEI-DARKWA, Founder/Executive Director
Mr. Wisdom Komla NYAME, Board Member
 
  • Academics - Institutes
"Sochi-2014" Volunteer Hub in Kuban State Physical Education, Sports and Tourism University, Russian Fed.
Dr. Denis KRUZHKOV, Volunteer Hub Director

ANO "Russian International Olympic University", Russian Federation
Mr. Lev BELOUSOV, General Director
Mrs. Irina BADAYAN, Deputy General Director
Mr. Viktor NIKITIN, Deputy General Director
Ms. Adelina AKHMETZYANOVA, Assistant General Director
Mr. Dmitry BOSHMANN, Head of International Relations Department
Mrs. Larisa GOLUBCHIKOVA, Deputy Head of the Branch in Sochi
Mrs. Lili MADELYAN, Assistant of the Branch Manager in Sochi
Mr. Alexey MALAKHOV, Head of Information Technology
Mr. Sergey MURAVIEV, Chief Editor of Journal RIOU
Mrs. Tatiana POMYATINSKAYA, Head of the organizational and methodological department
Mrs. Diana PRUIDZE, Head of International Educational Programs
Mrs. Svetlana SHIPUNOVA, Participant
Mr. Alexander SMIRNOV, Head of the Department of Information
Mrs. Liza DELPY, Docent at George Washington University. Expert RIOU
Mr. Hazem GALAL, Partner PwC, expert RIOU
Mr. Sergey SIROTENKO, PwC, expert RIOU
Mr. Evgeny OTNELCHENKO, PwC, expert RIOU
Mr. Vyacheslav BABURIN, Head of Department of the Moscow State University, an Expert RIOU
Mr. Jeffrey BLISS, Adjunct Professor of School Business at the George Washington University. Expert RIOU
Mr. Yuriy MAZUROV, Professor of Department of Environmental Management MSU. VM University. Expert RIOU
Mr. Grigory KOCHAROV, Organizing Committee "Sochi 2014". Senior Vice-President. Expert RIOU
Mrs. Milana VERKHUNOVA, Director of the Dpt. sustainable development, ANO Sochi 2014. Expert RIOU

AUASS - The Arab Union for Astronomy and Space Sciences, United Arab Emirates
Capt. Fareed A. LAFTA, Astronot Trainer

Bashkir Institute of Physical Education
Mr. Pavel GRULEV, Director of Physical Education Institute of the Bashkir

EUSA - European University Sport Association, Slovenia
Prof. Oleg MATYTSIN, Vice President

Federal State Educational Establishment "State College Olympic reserve Samara", Russian Federation
Mr. Garry KARNAUHOV, Director
Ms. Natalia KUZNETSOVA, Deputy Director

George Mason University, USA
Prof. John NAURIGHT, Director - Academy of International Sport and Professor of Sport Management

GI GLOBAL
Prof. Ivan ANASTASOVSKI, President

IRIS - Institute of Strategic and International Relations, France
Dr. Pascal BONIFACE, Director

Kuban State University of Physical Culture, Sports and Tourism, Russian Federation
Mr. Sultan AHMETOV, President

Siberian State University of Physical Culture, Russian Federation
Mr. Vladimir MIKHALEV, President

Smolensk State Academy of Physical Culture, Sports and Tourism, Russian Federation
Mr. Georgy GRETS, President

State Institution additional education of the Republic of Mordovia "Prometheus", Russian Federation
Mrs. Natalia GRISHAKOVA, Director

University of Brighton, United Kingdom
Prof. John SUGDEN, Head Research and Graduate Centre

University of East London, United Kingdom
Prof. Keith GILBERT, Director, Centre of Disabilities, Sport & Health

University of Salzburg, Austria
Prof. Dr. Michael GEISTLINGER, Univ. Professor

Ural State University of Physical Culture, Russian Federation
Mr. Leonid KULIKOV, Acting Rector.

Velikiye Luki State Academy of Physical Culture and Sports, Russian Federation
Mr. Vyacheslav SHLYAHTOV, acting Director

Volga State Academy of Physical Culture, Sports and Tourism, Russian Federation
Mr. Usup YAKUBOV, President
 
  • Business

13 Productions, Canto Bros, France
Mr. Gilles ROF SANCHEZ, Réalisateur

Abacare Insurance, Hong Kong
Mr. Thibaud SARRAZIN-BOESPFLUG, General Manager

Abold - Bureau for Marketing Communication, Germany
Mr. Andreas ABOLD, CEO

Activ8Social, USA
Mr. Steve COBB, Founder

Bosco Riviera "Group Bosco di Ciliegi, Russian Federation
Ms. Elena SHARAFUTDINOVA, Acting Director

Fondo Mixto para la Promocion del Deporte y la Gestion Social,, Colombia
Dr. Pascual GUERRERO, CEO

Hangzhou Hardy Industry Group Co., Ltd, P. R. China
Mr. Lin WU, Secretary General

IB Varavin, Russian Federation
Mr. Aleksandr CHERKASHIN, technical manager
Mr. Gleb IGNATOV, technical manager
Mr. Anton KTITAROV, technical manager
Mr. Aleksey NIKITIN, technical manager
Mr. Igor PISMENNY, technical manager
Mr. Vladimir POLIAKOV, technical manager
Mr. Vladimir RODIONENKO, technical manager
Mr. Albert SAPOZHNIKOV, technical manager
Mr. Andrush USTIAN, technical manager

Kempster Ltd, United Kingdom
Mrs. Krissy REGAN, Planning Director

Ltd. "PR + Sport", Russian Federation
Ms. Ekaterina GUSAK-KOLODNAYA, First Deputy of General Director
Mr. Maksim MAXAKOV, General Director

MegaFon, Russian Federation
Mrs. Elena ALEXANDROVA, Corporate Communications Director
Ms. Tatiana RYLOVA, Account Manager
Ms. Olesya YAREMENKO, Specialist in Public Relations

Mice International, United Arab Emirates
Mrs. Lana GHOTEIMI, CEO
Mrs. Amal THOMSEN, General Manager

Mizuno Corporation, Japan
Mr. Masato MIZUNO, Vice President

MobilEvent, France
Mr. Bruno SMADJA, Founder - CEO

MV Global Transport Logistics, United Kingdom
Mr. Rob DEMAYO, Director of European Operations

Rostelecom, Russian Federation
Mr. Stanislav BORODIN, Director of the Department of Project Management "Sochi-2014"
Mr. Alexander KHOMCHENKO, Head of Department working with Sochi 2014 and state agencies
Ms. Nadezhda SAVELIEVA, Specialist of Department of External Communications Branch macroregional "South"

Rushmans, Monaco
Mr. Nigel RUSHMAN, Founder

Shared Services Solutions, Australia
Mr. David FRIEND, Managing Director
Mrs. Janita FRIEND, Public Relations Manager

Sirius Group, Monaco
Mr. Kory TARPENNING, Director

SKP, France
Mrs. Hélène PERENNOU, Manager

Touche' Sports Development Management, Kuwait
Mrs. Balsam AL AYOUB, Managing Partner - Marketing & PR
Ms. Lulwa AL AYOUB, Managing Partner - Business Development
 
  • Media

9 Channel, Russian Federation
Mr. Konstantin GRONIK, Operator
Mrs. Alexandra KORNIENKO, Chef of Sochi branch

Administration of Sochi. Information department, Russian Federation
Mr. Michael NERSESYAN, Deputy Head of Department
Mrs. Lyudmila SOLOVYKH, Head of Department
Mr. Andrey TARASOV, Specialist

ANO Center of Information, Russian Federation
Mr. Victor KLIUSHKIN, Photographer
Mr. Alexander SERDIUK, Operator
Mrs. Tatyana STRAHOVA, Head

Around the Rings, USA
Mr. Ed HULA, Editor & Founder

Brio TV, Russian Federation
Mr. Timofey ALEYNIKOV, Chef Editor
Mr. Alexander MALAFEEV, Operator
Mrs. Olga UDOVIKOVA, Journalist

Broadcasting Company "Petersburg - Fifth Channel", Russian Federation
Mr. Semion EREMIN, Correspondent
Mr. Alexey KORNIENKO, Operator
Mr. Anton KRASOV, Operator

Communication Agency Sochi Infocom, Russian Federation
Mr. Aliy ARIBZHANOV, Operator
Mrs. Irina KOZHEVNIKOVA, Correspondent
Mr. Olesya RAYDUGINA, Producer

First Channel TV, Russian Federation
Mr. Aliy ARIBZHANOV, Operator
Mr. Dmitry BARANOV, Sound Operator
Mr. Prozorov IVAN, Correspondent

Genies Group International, Benin
Mr. Christian Kwami ALLIKI, President and Founder

Inside The Games, United Kingdom
Mr. Thomas DEGUN, Reporter

Interfax, Russian Federation
Mrs. Tatyana KIREEVA, Correspondent

ITAR-TASS RUSSIA, Russian Federation
Mrs. Tatyana POLINIUK, Correspondent

Kommersant (Rostov-on-Don), Russian Federation
Mrs. Natalya GOROVA, Special Project Manager
Mrs. Marina KARAGICH, Representative in Sochi

Kuban Information Agency, Russian Federation
Mrs. Irina SIZOVA, Correspondent

Kuban News (newspaper), Russian Federation
Mr. Stanislav PAVLOV, Correspondent

Kuban-Sochi Broadcasting, Russian Federation
Mr. Vasily ANOSCHENKO, Correspondent
Mr. Andrey KIZENKO, Operator
Mr. Vladislav MOSHINSKY, Operator
Mr. Oleg OTMAKHOV, Operator
Mrs. Irina ROMANKOVA, Correspondent
Mrs. Oxana SEROVA, Correspondent

L'Equipe Magazine, France
Mr. Alain LUNZENFICHTER, Rédacteur en Chef Adjoint

Max Media Group, Russian Federation
Mr. Oleg FILATKIN, Operator
Mr. Dmitry GOVORKOV, Operator
Mrs. Yana KULESHOVA, Correspondent
Mrs. Yanina REENSON, Correspondent

Max Portal, Russian Federation
Mrs. Alexandra ANPILOGOVA, Correspondent
Mrs. Nina ZOTINA, Correspondent

Ministry of Physical Culture and Sports Krasnodar Region. Communication Department, Russian Fed.
Mr. Dmitry NESTERENKO, Consultant

Na stol Rukovoditeliu. Weekly magazine, Russian Federation
Mrs. Svetlana KALUTA, Correspondent
Mrs. Svetlana SAGRADOVA, Chef Editor
Mrs. Svetlana SAGRADOVA, Chef Editor

NTV channel, Russian Federation
Mr. Maxim MAXIMOV, Correspondent
Mr. Alexander POLYANSKY, Operator

OJA Olympic Journalists Association Executive Committee 2010-2014, France
Mr. Alain LUNZENFICHTER, Président/Chairman

RIA News, Russian Federation
Mrs. Ulyana GREBENNIKOVA, Correspondent
Mr. Michail MOKRUSHIN, Operator

Russia Today, Russian Federation
Mr. Eduard GORBORUKOV, Operator

Russia TV, Russian Federation
Mr. Alexey BALAKIREV, Operator
Mr. Nikolay DOLGACHEV, Correspondent
Mr. Maria DOLGACHEVA, Producer

Russian Gazeta, Russian Federation
Mr. Oleg GALITSKIH, Correspondent

Sochi Broadcasting Company, Russian Federation
Mrs. Tatyana DANILOVSKAYA, Correspondent
Mr. Demid DANILOVSKY, Operator
Mrs. Renata SHIPULINA, Correspondent
Mr. Nikolay TIKHONOV, Operator

Sochi News (newspaper), Russian Federation
Mrs. Elena ERMAKOVA, Head of Department

Sport Express, Russian Federation
Mr. Alexey EVSTIFEEV, Correspondent

Sport of Sochi magazine, Russian Federation
Mr. Gaynan BOCHKAREV, Editor

SportBusiness Group, United Kingdom
Mr. Andrew FRY, Journalist
Mr. Kevin ROBERTS, Journalist / Editorial Director
Mr. Philip SAVAGE, Publishing Director

Voice of Russia Radio, Russian Federation
Mrs. Margarita BOGATOVA, Observer

Volnaya Kuban (newspaper), Russian Federation
Mr. Sergey AZAROV, Correspondent
Mr. Igor SIZOV, Correspondent

YUGA.ru Information portal, Russian Federation
Mrs. Irina LUKJYASHKO, Correspondent

Yugopolis, Russian Federation
Mr. Michail MORDASOV, Correspondent
Freelance
Mr. Francis COLLINGS, Journalist and Movie Maker
Master of Ceremony :Ms. Charmaine CROOKS, Athletics, Canada